Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów Stal-3500zł za 1t Jagody-3zł za 100g Szynka-8,25zł za 25 dag Cukier waniliowy-2,10zł za 10g Masło-7,50zł za 200g Polędwica-5,60zł za 10dag Cement-700zł za 1t Kawa-0,75zł za 10g
Na gruncie przepisów ustawy o VAT względem określonych towarów klasyfikowanych jako tzw. towary wrażliwe ustawodawca przewidział wyjątek od powszechnie przyjętego sposobu ewidencjonowania i rozliczania. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje wskazujące, na co należy zwrócić uwagę rozliczając tzw. towary wrażliwe na gruncie VAT przy ich zakupie i sprzedaży. Ustawodawca nie wprowadził w ustawie o VAT pojęcia towary wrażliwe. Prawodawca, zauważywszy możliwość potencjalnego oszustwa w obrocie niektórymi rodzajami towarów, zadecydował o ich zgrupowaniu. Załącznik nr 11 do ustawy o VAT określa tzw. towary wrażliwe na gruncie VAT. W zestawieniu załącznika nr 11 znajdują się określone wyroby ze stali niestopowej, złoto inwestycyjne, aluminium, ołów, cynk, cyna, nieobrobione plastycznie, określone wyroby z miedzi, komputery przenośne, telefony komórkowe, surowce wtórne: ze szkła, papieru i tektury, gumy, metalowe, wyroby jubilerskie. Ustawodawca, wskazując towary wrażliwe, posługuje się nomenklaturą PKWiU. W przypadku wątpliwości, czy dany towar mieści się w tabeli, podatnik może zwrócić się z pisemnym wnioskiem o dokonanie klasyfikacji do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Towary wrażliwe na gruncie VAT - opodatkowanie Mechanizm odwrotnego obciążenia jest dopuszczony dyrektywą 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dla zamkniętego katalogu transakcji. Celem mechanizmu odwrotnego obciążenia jest przeciwdziałanie oszustwom. Jego istota sprowadza się do przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę, w konsekwencji osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług (w myśl art. 193 dyrektywy VAT). Polski ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT zdefiniował warunki, które muszą być spełnione, aby towary wrażliwe na gruncie VAT, wymienione w załączniku nr 11, podlegały opodatkowaniu w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia. Odwrotne obciążenie będzie miało zastosowanie, jeżeli spełnione są trzy warunki: dokonujący dostawy jest czynnym podatnikiem VAT, nabywca jest czynnym podatnikiem VAT oraz dostawa nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Dostawa towaru jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli: towar był wykorzystywany przez dostawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku oraz dostawcy tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwe jest również zwolnienie od podatku towarów zgodnie z art. 122 ustawy o VAT, tj. dostawy złota inwestycyjnego. Nabywca towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT. W praktyce oznacza to, że z faktury dokumentującej dokonanie dostawy towarów zawierającej adnotację „odwrotne obciążenie” wykaże zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony. Sprzedawca nie będzie wówczas zobligowany do naliczenia i wykazania podatku VAT. Podatek należny u nabywcy na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT stanie się również podatkiem naliczonym. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Sprzedaż towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT na rzecz osób fizycznych skutkuje koniecznością rozliczenia transakcji przez sprzedawcę, tj. wykazania VAT należnego i uiszczenia go do urzędu skarbowego. Szczególne zasady opodatkowania towarów wrażliwych Towary wrażliwe na gruncie VAT mają szczególne unormowania, otóż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 w zw. z ust. 1c ustawy o VAT w przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 28–28c załącznika nr 11 do ustawy mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł. Poz. Symbol PKWiU Nazwa towaru (grupy towarów) 28 ex Elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory. 28a ex Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne – wyłącznie komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy. 28b ex Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony. 28c ex Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów. Towary wrażliwe na gruncie VAT a jednolita gospodarczo transakcja Za jednolitą gospodarczo transakcję – w myśl art. 17 ust. 1d i ust. 1e VAT – uznaje się transakcję obejmującą: umowę, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw towarów z kategorii elektroniki wymienionej w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, nawet jeżeli są one dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub wystawianych jest więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy; więcej niż jedną umowę, jeżeli okoliczności towarzyszące tej transakcji lub warunki, na jakich została ona zrealizowana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie elektroniką. Reasumując, mechanizm odwróconego obciążenia dla towarów z zakresu elektroniki będzie miał miejsce, gdy łączna wartość ww. towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji (bez kwoty podatku należnego) przekroczy 20 000 zł. Ustawodawca nie określił żadnego przedziału czasowego dla ww. limitu kwotowego, nie zidentyfikował okoliczności lub warunków odbiegających w obrocie elektroniką, odpowiedzialnością za prawidłowe zidentyfikowanie transakcji obciążył dostawcę. Skutki braku wartości planowanych dostaw w kontekście prawidłowego rozpoznania jednolitej gospodarczo transakcji określił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 6 maja 2016 r., o syg. IPPP3/4512-144/16-5/JŻ, w którym czytamy:„(…) Jeżeli zawarta umowa o współpracy nie zawiera deklaracji o wartości planowanych dostaw (jak również nie wynika to z całokształtu okoliczności jej zawarcia), dokonywane w ramach takiej umowy dostawy powinny być oceniane indywidualnie:- gdy wartość dostarczanych towarów przekracza 20 000 zł – rozliczenie dostawy następuje na zasadzie odwróconego obciążenia,- gdy wartość dostarczanych towarów nie przekracza 20 000 zł – rozliczenie dostawy następuje na zasadach ogólnych,- gdy wartość dostarczanych każdorazowo towarów nie przekracza 20 000 zł, ale okoliczności realizacji dostaw mają nietypowy charakter – rozliczenie każdej z dostaw następuje na zasadzie odwróconego obciążenia (…)”. Towary wrażliwe na gruncie VAT - deklarowanie obrotu Podatnicy VAT zobligowani są względem określonych towarów klasyfikowanych jako tzw. towary wrażliwe na gruncie VAT poza właściwym rozpoznaniem obowiązku podatkowego dokonać także jego prawidłowego wykazania w deklaracjach VAT. Sprzedawca dokonujący dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT zobligowany jest do wykazania w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wartości sprzedaży w punkcie C 13 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy (wypełnia dostawca), w pozycji 31. Sprzedawca zobligowany jest ponadto do złożenia deklaracji VAT-27 Informacja podsumowująca/korekta informacji podsumowującej w obrocie 01 listopada 2019 roku mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie zastąpiony obowiązkiem stosowania podzielnej płatności, czyli split towarów wskazanych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT zobligowany jest w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K wykazać podstawę i wartość podatku należnego w punkcie C 15 Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy (wypełnia nabywca). W przypadku gdy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazywanego w ramach procedury odwrotnego obciążenia, zobligowany jest ponadto do wykazania w punkcie D 2 Nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt do wykazania wartości zakupu oraz kwoty podatku w pozycji 45 i 46 jako nabycie towarów i usług pozostałych, a w sytuacji gdy zakup dotyczyć będzie środka trwałego – w pozycji 43 i 44. Należy pamiętać ponadto, że zarówno sprzedawca, jak i nabywca zobowiązani są do złożenia deklaracji VAT-JPK. Informację VAT-27, deklarację VAT-7 i VAT JPK składa się za okresy miesięczne za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji. Deklarację VAT-7K należy złożyć w formie elektronicznej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Nie każdy wie, że oprócz wymienionych powyżej rodzajów popcornu można spotkać też popcorn na słodko. Doskonałym przykładem jest tutaj popcorn smakowy z nutą karmelu. Chrupka i cienka powłoczka karmelu na ziarnach kukurydzy to prawdziwy rarytas, który sprawia, że ten rodzaj popcornu cieszy się coraz większą popularnością.
Pisałem ostatnio o pozytywnych wrażeniach wywiezionych z Polski. Celowo nie poruszyłem wtedy jednego tematu. A jest kwestia, która każdego dnia nas zdumiewała: POLSKA JEST BARDZO TANIA. Ceny w sklepach, supermarketach i na targowiskach są znacznie niższe, niż nam się wydawało, że pamiętamy. Stąd myśl, by zrealizować stary pomysł i zamieścić tu porównanie cen w Polsce i na Filipinach. Przygotowane przez Monię zestawienie jest subiektywne, bo oparliśmy się na własnym typowym miesięcznym koszyku, ale myślę, że rzuca ono trochę światła na temat. Wynika z niego jasno, że panujące w narodzie przekonanie jakoby na Fili żyło się za grosze nie jest do końca zgodne ze stanem faktycznym. Wychodzi na to, że najbardziej uderzające są korzyści wynikające z różnic w cenach alkoholu i papierosów. A one się po prostu po pewnym czasie nudzą, a jeżeli nie, to tym gorzej dla delikwenta. Ceny polskie podane są w złotówkach, filipińskie w peso (PHP). Wzięliśmy pod uwagę przybliżone i uśrednione ceny detaliczne towarów ze średniej półki w regionie Visayas, w którym mieszkamy. Piszę uśrednione, bo ceny niektórych artykułów mogą wahać się w zależności od pory roku, odległości od punktów dystrybucyjnych, atrakcyjności turystycznej regionu itp. Wybór jest być może nieco tendencyjny – zależało nam na uzmysłowieniu Wam, że nikt tu niczego za darmo nie rozdaje. Już kiedyś pisałem, że gdy ktoś nas tutaj odwiedzi, czy przyjedzie pod wpływem inspiracji, nie chciałbym usłyszeć zarzutów, że ‘kurna Marych gadałeś, że tak tanio, a się okazuje, że po powrocie będzie trzeba renegocjować hipotekę’. W tabeli nieco optymistycznie przyjęliśmy zaokrąglony w dół kurs filipińskiego peso mianowicie 1PHP = 0,08PLN (8 groszy). W rzeczywistości jest on nieco wyższy, a wypłacając gotówkę z bankomatów naraża się człowiek dodatkowo na prowizje miejscowych banków, opłaty za przewalutowanie, korzystanie z obcych bankomatów itp. Warto te kwestie przemyśleć przed wyjazdem i skonsultować wątpliwości z przedstawicielem swojego banku. Wobec poniższego dziwi fakt, że bez problemu, ale i ekstrawagancji daliśmy radę zdefraudować w Polsce kwoty wyraźnie przewyższające nasz budżet na Filipinach. Tutaj po prostu nie bardzo jest na co. W Europie teoretycznie człowiek mógłby się świadomie ograniczyć, ale niestety marketingowcy nie śpią, głupi nie są, a człowiek z natury ulega pokusom ;-) Pozdro z wyspy, trzymajcie się. Posty o podobnej tematyce: Produkty i towary droższe na Filipinach Produkt Cena w Polsce Cena na Filipinach Stosunek ceny filipińskiej do polskiej, uwagi Ziemniaki 1zł/kg 80php – 6,40zł/kg Ponad 6 razy drożej niż w Polsce Chleb pszenny w stylu europejskim 2zł/bochenek 150php – 12zł/bochenek 6 razy drożej niż w Polsce Jabłka 2zl/kg 20 php/szt 120php – 9,60zł/kg Prawie 5 razy drożej niż w Polsce Płatki śniadaniowe 4zł/500g 230php – 18,40zł/500g Prawie 5 razy drożej niż w Polsce Mleko 1,50/1litr 90php – 7,20zł/1litr Prawie 5 razy drożej niż w Polsce Kapusta biała 80php – 6,40zł/kg Ponad 4 razy drożej niż w Polsce Sok pomidorowy 2zł/1litr 100php – 8zł/1litr 4 razy drożej niż w Polsce Ser pleśniowy typu President 3zł/120g 150php – 12zł/120g 4 razy drożej niż w Polsce Sól 1zł/kg 50php – 4zł/kg 4 razy drożej niż w Polsce Olej do smażenia 5zł/1litr 200php – 16zł/1litr Ponad 3 razy drożej niż w Polsce (nie dotyczy kokosowego rozlewanego z baniaków) Cebula 1,50zł/kg 60php – 4,80zł/kg Ponad 3 razy drożej niż w Polsce Kurczak – skrzydełka 5,50zł/kg 220php – 17,60zł/kg Ponad 3 razy drożej niż w Polsce Chipsy Lays 4,50zł/200g 150php – 12zł/200g Prawie 3 razy drożej niż w Polsce Wątróbka drobiowa 6zł/kg 200php – 16zł/kg Prawie 3 razy drożej niż w Polsce Marchew 3zł/kg 100php – 8zł/kg Prawie 3 razy drożej niż w Polsce Internet 50zł/20Mbit/miesiąc 1600php – 128zł/5Mbit/miesiąc Prawie 3 razy drożej niż w Polsce, znaczna różnica w prędkości przesyłu danych Pomarańcze 4,50zł/kg 20 php/szt 120php – 9,60zł/kg Ponad 2 razy drożej niż w Polsce Oliwki zielone zwykłe 8,50zł/900g 220php – 17,60zł/900g Ponad 2 razy drożej niż w Polsce Wieprzowina -boczek świeży 10zł/kg 260php – 20,80zł/kg Ponad 2 razy drożej niż w Polsce Kurczal świeży cały 6zł/kg 180php – 14,40zł/kg Ponad 2 razy drożej niż w Polsce Majonez 4zł/200g 100php – 8zł/200g 2 razy drożej niż w Polsce Prąd (bez używania klimatyzacji) 100zł/2 osoby/miesiąc 2500php – 200zł/2 osoby/miesiąc 2 razy drożej niż w Polsce Sok pomarańczowy 4zł/1litr 90php – 7,20zł/1litr 80% drożej niż w Polsce Sucha karma dla kotów 8zł/kg 180php – 14,40zł/kg 80% drożej niż w Polsce Wieprzowina -golonka 8zł/kg 180php – 14,40zł/kg 80% drożej niż w Polsce Winogrono 10zł/kg 220php – 17,60zł/kg 75% drożej niż w Polsce Kawa Nescafe Gold 20zł/200g 400php – 32zł/200g 60% drożej niż w Polsce Cukier biały 3,50zl/kg 70php – 5,60zł/kg 60% drożej niż w Polsce Herbata Lipton 5zł/25szt 100php – 8zł/25szt 60% drożej niż w Polsce Kurczak udka 10zł/kg 200php – 16zł/kg 60% drożej niż w Polsce Autobusy typu PKS Ok. 10zł/100km Ok. 180php – 14,40zł/100km Prawie 50% drożej niż w Polsce Wieprzowina schab 13zł/kg 250php – 20zł/kg Ponad 50% drożej niż w Polsce Pomidory 4zł/kg 70php – 5,60zł/kg 40% drożej niż w Polsce Wieprzowina żeberka 12zł/kg 180php – 14,40zł/kg 20% drożej niż w Polsce Produkty i towary w porównywalnych cenach Produkt Cena w Polsce Cena na Filipinach Stosunek ceny filipińskiej do polskiej, uwagi Świeże ryby 15zł/kg 200php – 16zł/kg Porównywalna cena Ananas 4,50zł/kg 60php – 4,80zł/kg Porównywalna cena Oliwa z oliwek 45zł/1litr 600php – 48zł/1litr Porównywalna cena Woda butelkowana 2zł/1litr 25php – 2zł/1litr Porównywalna cena Piwo importowane 8zł/500ml 100php – 8zł/500ml Porównywalna cena Ryż biały 4zł/kg 50php – 4zł/kg Porównywalna cena Alkohol importowany w barach 10zł/kieliszek 35cl 125php – 10zł/kieliszek 35l Porównywalna cena Napoje gazowane słodzone 2,50zł/1litr 30php – 2,40zł/1litr Porównywalna cena Tanie piwo lokalne 2,50zł/500ml 30php -2,40zł/500ml Porównywalna cena Ogórek zielony 2,50zł/kg 30php – 2,40zł/kg Porównywalna cena Wołowina bez kości (antrykot) 30zł/kg 360php – 28,80zł/kg Porównywalna cena Wołowina na gulasz 16zł/kg 180php – 14,40zł/kg Porównywalna cena Kurczak z rożna 25zł/sztuka ok. 1,5 kg 180php – 14,40zł/sztuka ok. 800g – 1kg Porównywalna cena uwzględniając wagę – filipińskie kurczaki są znacznie mniejsze Kurczak filety 15zł/kg 180php – 14,40zł/kg Porównywalna cena Produkty i towary tańsze na Filipinach Produkt Cena w Polsce Cena na Filipinach Stosunek ceny filipińskiej do polskiej, uwagi Banany 4zł/kg 40php – 3,20zł/kg 20% taniej niż w Polsce Ketchup pomidorowy 4zł/300g 40php – 3,20zł/300g 20% taniej niż w Polsce Benzyna 5zł/litr 50php – 4zł/litr 20% taniej niż w Polsce Awokado 10zl/kg 60php – 4,80zł/kg Ponad 50% taniej niż w Polsce Tuńczyk w puszce 5zł/180g 35php – 2,80zł/180g Ponad 50% taniej niż w Polsce Cukier brązowy 10zl/kg 65php – 5,20zł/kg Prawie 50% taniej niż w Polsce Sardynki w sosie pomidorowym 3zł/160g 15php – 1,20zł/160g 60% taniej niż w Polsce Tani alkohol lokalny, rum wódka, whisky, gin itp 20zł/0,7l 100php – 8zł/0,7l 60% taniej niż w Polsce Bakłażan 10zł/kg 40php – 3,20zł/kg Ponad 3 razy taniej niż w Polsce Czosnek 1,50/szt 5php – 40gr/szt Prawie 4 razy taniej niż w Polsce Imbir 20zł/kg 60php – 4,80zł/kg Ponad 4 razy taniej niż w Polsce Papierosy 15zł/paczka 40php – 3,20zł/paczka Prawie 5 razy taniej niż w Polsce Sos sojowy 16zł/1litr 40php – 3,20zł/1litr 5 razy taniej niż w Polsce Wpożyczenie skutera 100zł/dzień 250php – 20zł/dzień 5 razy taniej niż w Polsce Ocet 20zł 2zł/1litr 40php – 3,20zł/1litr Ponad 6 razy taniej niż w Polsce Ponad 60% drożej niż w Polsce czerwone pryszcze już nie psują mi twarzy, sam też stoję trochę z boku, wiem, że dobrze jest być i dobrze jest mieć, już nie mieszkam w bardzo długim bloku. za grabażem. Życie na Filipinach. Azja, Podróże, Gotowanie, Filipiny, Blog. Rozumiem Ta strona korzysta z plików cookies w celu gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu oraz w celach statystycznych. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Przeglądanie stron bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
Kryteria, w przypadku których produkt został wystarczająco przetworzony, są opisane w wykazach produktów preferencyjnych w unijnych preferencyjnych regułach pochodzenia w każdym systemie preferencyjnym. W większości umów kryteria są opisane w poniższym formacie. kolumna 1: Produkt wymieniony w unijnym systemie klasyfikacji produktów.
Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów? węgiel 380 zł za 1 t jagody 2 zł za 100 g szynka 8,50 za 25 dag cukier waniliowy 0,95 zł za 10 g masło 4,30 za 200 g polędwica 4,40 za 10 dag cement 400 zł za 1 t kawa 0,52 za 10 g Jedno kilo: węgiel-0,38 jagody-20 zł szynka-34,00 zł cukier waniliowy-950 zł masło-21,50 polędwica-44 cement-0,04 kawa-520
Orzechy włoskie – ile kosztuje kilogram? Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje kilogram orzechów włoskich, to powinieneś wiedzieć, że cena ta zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, cena orzechów włoskich zależy od tego, czy są one łuskane, czy nie.
Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów? Węgiel 370zł za 1t ...............zł za 1 kg Jagody 3 zł za 100 g .............zł za 1 kg Szynka 9,50 zł za 25 dag .............zł za 1 kg Cukier waniliowy 0,85zł za 10 g .................zł za 1 kg Masło 5,70 zł za 200 g ...............zł za 1 kg Polędwica 5,40zł za 10 dag ..............zł za 1 kg Cement 500 zł a za 1 t ...........zł za 1 kg Kawa 0,55zł za 10 g ...............zł za 1 kg Daje naj z obliczeniami
Dane techniczne. Zdolność osuszania: 35 l/24h (32°C RH80%), 20l/24h (27°C RH60%) Zbiornik na wodę: 3,8 l. Drenaż ciągły: Możliwość podłączenia rurki odprowadzającej skropliny bezpośrednio na zewnątrz urządzenia (w zestawie) Moduł WiFi: Możliwość sterowania urządzeniem z poziomu aplikacji. Przepływ powietrza: 200 m3/h
Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów? węgiel - 370 zł za 1 t jagody-3 zł za 100 g szynka-9,50 zł za 25 dag cukier waniliowy- 0,85 zł za 10 g masło- 5,70 zł za 200 g polędwica- 5,40 zł za 100 g cement-500 zł za 1 t kawa-0,55 za 10 g Ceny za 1 kg:Węgiel 0,37Jagody 30Szynka 38Cukier waniliowy 85Masło 28,50Polędwica 54Cement 0,50Kawa 55Wszystkie wartości podano w złotówkach (zł) Jak jest złego sam napisz
Kwotę brutto a netto podaje się przede wszystkim w przypadku cen towarów, ich masy oraz wysokości wynagrodzenia. Z tego względu bardzo ważna jest świadomość różnic pomiędzy tymi pojęciami, w szczególności, jeśli czeka Cię rozmowa o pracę. Terminem brutto określa się kwotę uwzględniającą wszelkie dodatkowe obciążenia
Wegiel 390:1000=0,39 zł (1t=1000kg)jagody 4*10=40 zł ( bo w 1kg jest 10 razy po 100g)szynka 7,5 * 4=30zł ( 4* 25 dag=100 dag=1kg)cukier wan. 0,99 * 100=99 zł ( 10g *100=1000g=1kg)masło 5,3 * 5=16,5 zł ( 200g*5=1000g=1kg)poledwica 5,7*10=57 zł (100g*10=1000g=1kg)cement 450 :1000=0,45 zł ( 1t=1000kg)kawa 0,54 *100=54 zł (10g*100=1000g=1 kg)mam nadzieje ze rozumiesz ....
🎓 Węgiel: 1 kg=0,001 t 0,001⋅380 zł=0,38 zł Jagody: 1 kg=1000 g 1000 g:100 g=10 Odpowiedź na zadanie z Matematyka z plusem 6. Liczby i wyrażenia algebraiczne cześć I
Ile kosztuje 1 kg każdego z wymieinionych towarów?? węgiel 390 zł za 1 t jagody 4 zł za 100 g szynka 1,50 zł za 25 dag cukier waniliowy 0,99 za 10 g masło 5,30 zł za 200 g polędwica 5,70 za 10 dag cement 450 zł za 1 t kawa 0,54 zł za 10 g PLIS NA JUTRO DAJE NAJ
1) 1 kg = 100 dag 20 dag mieści się 5 razy w 100 dag tak więc : 24,50 : 5 = 4,90zł Odpowiedź : 20 dag szynki kosztuje 4,90 zł. 2) 7 dag -> 3,92zł:7 = 0,56 [zł] /*100 1 dag kosztuje 0.56 zł, a 100dag sera kosztuje 56 zł Odpowiedź : 1 kg tego sera kosztuje 56 zł.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020 roku była najwyższa od ośmiu lat. Wyniosła ona 0,5374 zł netto/kWh. Dla porównania w 2019 roku wyniosła 0,4862 zł netto/KWh. Średnią obliczono na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych obowiązujących w roku 2020. Wyliczenie uwzględnia również opłatę za dystrybucję energii. A prognozuje się, że stawki za prąd w bieżącym roku będą rekordowe. Skąd się biorą podwyżki ceny prądu, jak obniżyć rachunki za prąd, a także jak policzyć własne zużycie prądu i oszacować swój koszt energii elektrycznej – o tym przeczytasz w dzisiejszym artykule. Z tego artykułu dowiesz się:Co spowodowało w 2021 r. wzrost opłat za energię elektryczną?Jakie opłaty wchodzą w skład ceny prądu?Jakie są aktualne ceny prądu (ile kosztuje kilowat prądu, a konkretnie – 1 kWh) u różnych Sprzedawców Energii i Operatorów Systemu Dystrybucyjnego?W jaki sposób minimalizować wzrost opłat za energię elektryczną?Co to jest W i kWh? Jak przeliczyć W na kWh?Jak szybko policzyć, ile zużywasz prądu i ile on kosztuje?Kalkulator zużycia i kosztów energii elektrycznej do pobrania (plik XLSX)Przydatne w śledzeniu zmian ceny prądu adresy internetoweWyższe opłaty za prąd od 2021 r. – skąd się wzięły?Przede wszystkim na wzrost cen prądu miała decyzja URE, który zatwierdził nowe taryfy dla gospodarstw domowych. Stąd w porównaniu z rokiem ubiegłym płacimy przeciętnie o ok. 3,5 % więcej za energię elektryczną. Przyczynił się do tego także wzrost opłat przesyłowych (czym one są, dowiesz się z dalszej części artykułu).Ceny prądu skoczyły również dlatego, że wzrasta nasz krajowy import węgla z zagranicy. Złoża węgla na terenie Polski wyczerpują się, a pozyskiwanie z nich surowców przestaje być opłacalne – rosną koszty może teraz ciebie zaskoczę, ale prąd drożeje także… Przez upały i susze z poprzednich 2-3 lat. Ceny prądu są uzależnione od sytuacji hydrologicznej. W 2018 roku rekordowe upały odnotowały kraje skandynawskie. Nawet za kołem podbiegunowym były dni, gdy temperatura dobijała do ponad 30 st. niekorzystne warunki klimatyczne spowodowały, że w norweskich jeziorach było nawet o 40 % mniej wody, niż normalnie. To problem, ponieważ z jednej strony Norwegia jest największym w Europie magazynem energii (dostarcza prąd także do Polski), a z drugiej strony kraj ten prąd pozyskuje w dużej mierze z hydroelektrowni. Upały są także niekorzystne dla elektrowni wiatrowych. Przy wyżowej, słonecznej pogodzie, wiatr niemal nie występuje! Gdy dodamy do tego fakt, że zmiany klimatu zwiększają zapotrzebowanie na energię (częściej korzystamy z systemów chłodzenia powietrza, klimatyzatorów itd.), to wzrost ceny prądu mamy to nie koniec cenowych atrakcji 😉 Dotychczasowa tzw. opłata kogeneracyjna znika z rachunków za prąd – jej stawka to 0 zł. Środki z niej pozyskiwane wspierały elektrociepłownie. Niemniej Wszechświat nie lubi próżni, dlatego do naszych rachunków za prąd doliczane są od tego roku zupełnie nowe opłaty. Oto OZEOpłata za energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii (to one kryją się pod skrótem OZE). Wynosi 0,0022 zł za 1 kWh energii. Rachunek przeciętnego Kowalskiego wzrośnie przez to o 5-10 złotych w skali roku. Co ciekawe, opłata ta widniała już wcześniej na rozliczeniach prądu. Przez ostatnie trzy lata jej stawka wynosiła po prostu 0 wprowadzenia opłaty OZE jest wspieranie odnawialnych źródeł energii w Polsce. Finansowana z nich jest rozbudowa oraz utrzymanie alternatywnych i przyjaznych środowisku systemów energetycznych (elektrowni wodnych, wiatrowych, geotermalnych, fotowoltaicznych, pozyskiwania energii z biopaliw), a tym samym walka z zanieczyszczeniem mocowaNaliczana od 1 stycznia 2021r., zwana także opłatą za dostęp do mocy. Jest ściśle związana z poziomem zużycia prądu przez gospodarstwa domowe, stąd też kształtuje się różnie. Może wynosić miesięcznie od 2 zł do 13 zł dodatkowych kosztów, co w skali roku przekłada się nawet na ponad 100 zł dla domów mocowa ma zapewnić wpływy na działania poprawiające bezpieczeństwo energetyczne kraju. Środki z niej gromadzone będą służyć do utrzymania rezerw energii przez elektrownie jeszcze opłaty faktycznie ponosimy za prąd?Kwota do uiszczenia widniejąca na rachunku za prąd obejmuje nie tylko rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. To zaledwie jedna składowa ceny całkowitej – tzw. opłata za energię omówionymi już opłatami mocową, kogeneracyjną i OZE, pozostałymi składnikami ceny prądu są:Opłata handlowa / manipulacyjnaNajprościej rzecz ujmując, jest to opłata za szeroko rozumianą obsługę klienta i koszty administracyjne, w tym za wystawianie faktur i ich dostarczanie, udostępnianie podglądu zużycia prądu w panelu klienta w serwisie internetowym występuje przy ofertach promocyjnych dla nowych klientów, w których w zamian za niższe ceny prądu i gwarancję stałych cen przez okres X lat oraz za dostęp do dodatkowych usług (np. możliwość bezpłatnego wezwania elektryka w razie awarii) wiążemy się długoterminowo z danym abonamentowaOpłata pobierana za odczyt licznika prądu i bieżącej kontroli wskazań układów jest uzależniona od naszego okresu rozliczeniowego. Gdy jest on np. roczny, to stawka jest niższa niż w przypadku np. okresu kwartalnego, gdyż wymaga jednej wizyty pracownika w roku (jednego odczytu licznika) zamiast dystrybucyjne / przesyłoweTo grupa opłat za usługi dostarczania prądu, na które składa się kilka elementów:Składnik stały stawki sieciowej – pokrywa koszty rozwoju oraz eksploatacji sieci przesyłowej i dystrybucyjnej zmienny stawki sieciowej – zależny od ilości zużytej przez odbiorcę energii. Służy do pokrycia kosztów: transportu prądu przez sieć innych operatorów energetycznych i zakupu energii przez dystrybutora, pokrycia strat jakościowa – opłata za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego firmy PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne). Liczona jest w zł za kWh energii elektrycznej zużytej przez odbiorcę. Nie zależy od dostawców prądu, dlatego jest taka sama w różnych przejściowa – obowiązuje od 2009 roku, jest to składka na rozwiązanie poprzednich długoterminowych kontraktów z elektrowniami. Ostatni taki kontrakt wygaśnie w 2027 r i wtedy opłata przejściowa nie powinna być już więc widać, na cenę prądu składa się wiele elementów. Poniższa grafika prezentuje ich udział w cenie brutto 1 kWh składa się na koszt 1 kWh energii elektrycznej. Źródło: prądu w Polsce - zestawienie sprzedawców oraz wybranych dystrybutorów Prezentowane stawki dotyczą taryfy G11 (stała cena przez całą dobę dla gospodarstw domowych) i są cenami brutto za 1 kWh - uwzględniają opłaty za dystrybucję, samą cenę prądu od sprzedawcy oraz podatek VAT. Stan na r., źródło: (w celu sprawdzenia aktualnych cen, proszę odwiedzić tę stronę). OPERATORZY SYSTEMU DYSTRYBUCYJNEGOSPRZEDAWCYENEA SAENERGAPGE INNOGYTAURONENEA Obrót0,590,670,640,560,58-0,60PGE Obrót0,590,670,640,560,58-0,60INNOGY RWE0,620,710,680,590,61-0,63TAURON PE0,590,680,650,560,60-0,61Jak widać, w tabeli są wymienieni zarówno sprzedawcy, jak i dostawcy prądu (czyli dystrybutorzy – operatorzy systemu dystrybucyjnego). To dwa oddzielnie podmioty uczestniczące w rynku handlu to podmiot odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną, przez którą prąd jest dostarczany do odbiorców. Natomiast sprzedawcy nie muszą posiadać własnej sieci dystrybucyjnej prądu. Są to podmioty, które na podstawie odpowiedniej umowy kontraktowej rozliczają odbiorców prądu za zużycie minimalizować wzrost opłat za prąd?W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swoim nawykom związanym z korzystaniem z energii elektrycznej. W artykule Jak oszczędzać prąd? Oszczędzanie energii elektrycznej na 50 sposobów znajdziesz pokaźną listę to nie wszystko. Pamiętaj, że od 2007 roku przysługuje nam prawo do zmiany sprzedawcy ten sposób nie unikniesz co prawda podwyżek cen prądu, ale mogą być one mniej odczuwalne dla Twojego portfela. Zawsze można poprosić o przygotowanie symulacji kosztów. Jeśli więc po porównaniu różnych ofert znajdziesz korzystniejsze rozwiązanie, nie wahaj się “przenieść” gdzie jednak uruchomisz całą procedurę zmiany, nie zapomnij sprawdzić, czy i jak wysokie koszty pociąga za sobą odstąpienie od umowy, która aktualnie Ciebie bardzo korzystnych warunkach warto rozważyć podpisanie umowy z gwarancją stałej ceny – odpornej na przyszłe podwyżki prądu – ale i ich ewentualne obniżki… “Zamrożenie” cen to miecz obosieczny. Taka umowa wiąże się jednak z długim terminem obowiązywania i dotkliwszymi kosztami przedwczesnego odstąpienia od niej. Gwarancja stałej ceny nie obejmuje kosztów dystrybucji, akcyzy oraz podatku VAT określonych w spore oszczędności możemy sobie zapewnić poprzez zmianę taryfy energetycznej. Istnieją taryfy, które mogą bardziej pasować do naszych schematów korzystania z urządzeń elektrycznych w domu. O tym, czym są taryfy i jakie mamy do wyboru, napiszę w jednym z kolejnych przypadku domów jednorodzinnych, jednym ze sposobów obniżenia rachunków za prąd w długiej perspektywie czasu jest zamontowanie własnego systemu już wiemy, na czym polegały tegoroczne podwyżki ceny prądu i jak je minimalizować, co składa się na cenę energii elektrycznej oraz jakie stawki za 1 kWh obowiązują u sprzedawców prądu i operatorów systemu dystrybucyjnego, warto nauczyć się, jak oszacować koszty za prąd i jakie mamy zużycie to sobie policzymy, szybka powtórka ze szkoły…Co to jest W i kWh? Jak przeliczyć W na kWh?“W” to oznaczenie watu, który jest jednostką mocy w układzie SI. Wykorzystuje się go w energetyce i ciepłownictwie. Klasyczna definicja, którą pewnie kojarzysz ze szkoły z lekcji fizyki, brzmi:1 wat (1 W) to moc, przy której praca wykonana w ciągu jednej sekundy (1 s) jest równa jednemu dżulowi (1 J)1 dżul to z kolei:1 J = 1 kg · m2 / s2Więc finalnie nasz wat możemy wyrazić następująco za pomocą wzoru:1 W = 1 J / s = 1 kg · m2/ s3I tyle ze strasznych wzorów 😉1 kilowat to tysiąc watów. Zapamiętaj, że przedrostek kilo- oznacza po prostu wielokrotność – tysiąc dla jednostki bazowej (np. kilogram = tysiąc gramów). Tutaj znajdziesz pełną listę mnożników i przedrostków kilowatogodzina odpowiada z kolei ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów. By łatwiej było zapamiętać te zależności, przygotowałam ściągę w tabelce:Przelicznik W na kWhJednostkaCo to oznacza?[W]1 wat[kW]1 kilowat, czyli 1000 watów[kWh]1 kilowatogodzina, czyli 1 kilowat na godzinę, czyli 1000 watów na godzinęJak obliczyć zużycie i koszt prądu?Skoro już wiesz, jak się mają waty i kilowaty do kilowatogodziny, pora na przykładowe prądu obliczamy według prostej zasady:moc urządzenia (W) · czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)To nic innego, jak wzór znany ci zapewne z lekcji fizyki E = P · t 😉Koszt prądu wyliczysz według poniższej zasady:ilość zużytej energii (kWh) · cena prądu (zł za 1kWh) = koszt zużytego prądu (zł)Przykład 1 – cena prądu za roczne używanie suszarki do włosówWeźmy na warsztat suszarkę do włosów. Suszarki mają różny pobór prądu, ale zwykle ich moc mieści się w przedziale 1600 – 2400 watów. To sporo, a ponieważ suszarki mają też tendencję do przegrzewania się, gdy są zbyt długo “na chodzie”, producenci zaopatrują je we wbudowane bezpieczniki – mechanizmy automatycznego wyłączania szczęście suszarka to urządzenie, które stosujemy raczej krótko, przez ok. 5-15 minut dziennie. Gdyby nie krótki czas używania, to roczne rachunki za prąd byłyby że suszarka pracuje codziennie przez 10 minut. Urządzenie ma moc 2200 W, czyli 2,2 kW. Dla uproszczenia załóżmy, że moc wykorzystywana jest w pełni, bo suszenie odbywa się na najwyższym poziomie nagrzania i prędkości już, że zużycie prądu przez urządzenia elektryczne podajemy w kilowatogodzinach. Dlatego musimy wiedzieć, jaką część jednej godziny (60 minut) stanowi 10 minut – jest to oczywiście 1/6, czyli:10 min = 1/6 h = 0,166666... h = 0,1(6) h = ~0,17 hCena prądu za 1 kWh to 0,60 zł. Dlatego w naszych obliczeniach otrzymujemy ostatecznie:2,2 kW · 0,17 h = 0,374 kWh0,374 kWh · 0,6 zł = 0,2244 zł 10 minut używania naszej suszarki kosztuje ok. 22 grosze. W ciągu roku (365 dni) wyjdzie nam:365 · 0,2244 zł = 81,906 zł = ~81,91 zł 81,91 zł to jest roczny koszt codziennego suszenia włosów 🙂Przykład 2 – ile prądu pobiera laptop?No to teraz szybciutko policzmy kolejny przykład. Wiele osób pracuje w końcu zdalnie już ponad rok…Jaki jest pobór prądu przez służbowy laptop i ile przyjdzie za niego zapłacić?Założenia:Posiadamy przeciętny laptop biurowy z zasilaczem 65 że sprzęt ten pobiera w ciągu godziny średnio 40 pracuje przez 8 godzin, 5 dni w roku przyjmujemy 252 dni roboczych (tyle ich jest w 2021 roku – dobra, wiadomo, czasem ktoś weźmie urlop 😛 ale załóżmy, że wszystkie dni robocze spędzamy przy tym laptopie).Cena prądu to 0,60 zł za prezentują się następująco:Czas pracy laptopa:Ile prądu pobiera laptop? (kW)Jaki to koszt? (zł)1h0,040,0248h0,320,192Rok80,6448,384Jak widać, koszty nie są straszne. Rocznie wychodzi ok. 48,38 zł (czyli nieco ponad 4 zł miesięcznie).Ćwiczenie w ramach ćwiczenia samodzielnie policzyć zużycie dla laptopa z zasilaczem 180 W, gdzie pobierana przez niego moc to średnio 150 prądożerne laptopy często wykorzystują do pracy programiści oraz… gracze komputerowi w celach rozrywkowych 😉Reszta założeń pozostaje taka, jak w przypadku naszego że w domu są zamontowane dwie żarówki tradycyjne o mocy 100 W oraz trzy żarówki tradycyjne o mocy 60 W. Cena 1 kWh to nadal 60 groszy. Załóżmy, że żarówki działają codziennie, przez 5h dziennie, przez cały rok. Ile zapłacisz za prąd, który one pobierają? A co, gdyby wymienić te stare żarówki na energooszczędne – jak kształtowałyby się koszty?PS To zadanie z mojej książki Pieniądze dla pań. Jeśli masz problem z obliczeniem tego przykładu, podpowiedzi szukają właśnie w niej 😉Ceny prądu w Polsce – kompendium wiedzyKalkulator zużycia i kosztów energii elektrycznejNa zakończenie przygotowałam kalkulator zużycia i kosztów energii elektrycznej różnych domowych sprzętów elektrycznych do pobrania (jako plik w formacie XLSX).W pliku znajdziesz dwa arkusze:Kalkulator I: Szacowany koszt prąduKalkulator II: Ostatni rachunekPierwszy arkusz zawiera tabelę, z pomocą której przeliczysz moc urządzenia wyrażoną w watach z uwzględnieniem czasu pracy urządzenia na ilość kilowatogodzin i ostateczny założeniu tabela ma pomóc oszacować prądożerność i koszt poszczególnych urządzeń elektrycznych w skali roku. Jeśli potrzebujesz obliczeń dla innego okresu, np. w skali kwartału czy miesiąca, po prostu skopiuj ten arkusz i wpisuj w nim odpowiednie o kolorze beżowym to te, które uzupełniasz – reszta liczy się sama. Dodatkowo, jeśli czas działania jakiegoś sprzętu znasz w minutach, to u góry tabeli masz ściągawkę z szybkim przeliczaniem minut, jaka to po zaokrągleniu do 2 miejsc po przecinku część sprzętów jest przykładowa i otwarta. W wykropkowane miejsca w pierwszej kolumnie dopisz sprzęty, których ci brakuje. Albo podmień nazwy tych, które są już na liście, ale których nie posiadasz. Dla zobrazowania, jak działa kalkulator I, wpisałam w nim dwa przykłady, które już wspólnie policzyliśmy (suszarka i laptop).Kalkulator II pozwoli Ci określić na podstawie ostatniego rachunku za prąd, ile kosztowało używanie danego sprzętu. Bazujemy więc tu na danych i kosztach rzeczywiście już samo, jak przy pierwszym kalkulatorze, także tutaj musisz uzupełnić tylko pola beżowe. Wpisałam w nie dla przykładu dane kalkulator zużycia i kosztów prądu (XLSX)WAŻNE. Jak widzisz, z tym kalkulatorem wyliczenia nie będą precyzyjne, a orientacyjne. Nominalna moc urządzenia wcale nie oznacza, że właśnie z taką mocą – przez cały czas – dany sprzęt będzie pracować. Rzeczywiste zużycie pozwala poznać specjalne urządzenie – licznik zużycia prądu wyposażony w watomierz. Kilka przykładowych urządzeń tego typu sprawdzisz poniżej. Przydatne w śledzeniu ceny prądu adresy internetoweCentrum Informacji o Rynku Energii – CIRE to pierwszy polski portal rynku energii. Publikuje informacje związane z możliwościami oraz warunkami handlu energią elektryczną, cieplną i Regulacji Energetyki – URE to centralny organ administracji rządowej. Zajmuje się kwestiami regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowaniem konkurencji na rynku Prądu – strona gromadzi informacje o bieżących i historycznych cenach prądu, w różnych taryfach, w tabelarycznym podziale na sprzedawców i operatorów. Liczne wykresy, energetyczna mapa Polski itp. sprawiają, że szybko dostaniemy się do potrzebnych – przyjazna porównywarka cen prądu i Ci się ten wpis? Uważasz go za przydatny? Chcesz mnie wesprzeć? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nim ze znajomymi! Nieco niżej znajdziesz przyciski do udostępniania artykułu w różnych serwisach internetowych. Dla Ciebie to jeden klik, który trwa chwilę, a dla mnie szansa na dotarcie z wartościowymi treściami do nowych odbiorców 🙂 DZIĘKUJĘ! Zapraszam Cię też do polubienia bloga Kobiece Finanse na Facebooku oraz śledzenia go na Twitterze lub obserwowania na Instagramie. Jestem również obecna na platformie zachęcam jednak do zapisania się na mój newsletter. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco z nowymi wpisami, ciekawostkami, wartymi odnotowania wydarzeniami i poradami 🙂
1 kg = 100 dag. 1 kg = 1000 g. Jeżeli przelicznik cenowy jest podany w większej jednostce niż 1 kg, całą cenę dzielimy przez odpowiedni przelicznik, jeżeli jest mniejszy- mnożymy przez iloraz. węgiel 390 zł za 1t. 1 t = 1000 kg. 390 : 1000 = 0,39 zł. jagody 4 zł za 100g. 1 kg = 1000 g. 1000 : 100 = 10. 4 * 10 = 40 zł. szynka 7,50
Opublikowano na ten temat Matematyka from Guest Ile kosztuje 1kg każdego z wymienionych towarów? Węgiel - 370 zł za 1t Jagody - 3 zł za 100g Szynka - 9,50 zł za 25dag Cukier waniliowy - 0,85 zł za 10g Masło - 5,70 zł za 200g Polędwica - 5,40 zł za 10dag Cement - 500 zł za 1t Kawa - 0,55 zł za 10g Odpowiedź Guest Węgiel - 370 zł za 1t 370:1000=0,37 zł za 1 kgJagody - 3 zł za 100g 3zł *10=37 zł za 1 kgSzynka - 9,50 zł za 25dag 9,50*4=29 zł za 1 kgCukier waniliowy - 0,85 zł za 10g 0,85*100=85 zł za 1 kgMasło - 5,70 zł za 200g 5,70*5=28,50 zł za 1 kgPolędwica - 5,40 zł za 10dag 5,40*10=54 zł za 1 kgCement - 500 zł za 1t 500:1000=0,50 zł za 1 kgKawa - 0,55 zł za 10g 0,55*100=55 zł za 1 kg
Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Z 7 polecenie Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów każdy kto odpowie daje ️
1t=1000kg1000kg kosztuje 380 zł, to 380:1000kg1kg węgla kosztuje 0,38 zł1kg=1000g100g=0,1kg2:0,1=20zł 1kg jagód kosztuje 20zł25 dag to1/4 kg8,50*4=34 zł1 kg szynki kosztuje 34 zł0,95zł koszt 10g x 1000g0,95*1000/10=95zł1kg cukru waniliowego kosztuje 95 zł masło 1000:200=54,3*5=21,5zł1 kg masła kosztuje 21,5 złpolędwica4,40 za 10dag x za 100dagx=4,4*100/10x=44 zł1kg polędwicy kosztuje 44 złcement 400 zł za 1 tonę400:1000=0,4zł1kg cementu kosztuje 0,4 złkawa 0,52 zł za 10g0,52 zł za 10gx za 1000gx=0,52*1000/10x=52 zł1kg kawy kosztuje 52 zł
2. jagody 4 zł za 100 g = 40 zł za 1 kg. 3. Szynka 7,50 zł za 25 dag = 30 zł za 1 kg. 4. Cukier waniliowy 2,75 zł za 10 g = 275 zł za 1 kg. 5. Masło 7,30 zł za 200 g = 36,50 zł za 1 kg. 6. Polędwica 5,60 zł za 10 dag = 56 zł za 1 kg. 7. Cement 700 zł za 1 t = 0,70 zł za 1 kg. 8. Kawa 0,76 zł za 10 g = 76 zł za 1 kg
Opublikowano na ten temat Matematyka from Guest Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów? jagody:2zł za 100g ......zł za 1kg węgiel:380zł za 1t ........zł za 1kg polędwica 4,40zł za 10dag ......zł za 1kg ziarna kawy:0,52zł za 10g .......zł za 1kg masło:4,30zł za 200g .......zł za 1kg szynka:8,50zł za 25dag ......zł za 1kg cement:400zł za 1t .......zł za 1kg cukier waniliowy :0,95 za10g ......zł za 1kg Odpowiedź Guest Jagody20zł 1000g:100g=10 10*2zł=20złwęgiel0,38zł 1t=1000kg 380zł/1000=0,38złpolędwica44zł 1kg=100dag 100dag/10dag=10 4,40zł*10=44złziarna kawy52zł 0,52zł*100=52złmasło21,50zł 4,30zł*5=21,50złszynka34zł 8,50zł*4=34złcement0,4zł 400zł/1000=0,40złcukier waniliowy95zł 0,95zł*100=95zł
Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów? Masło 5,70 zł za 200 g Polędwica 5,40 zł za 10 dag Cement…
zapytał(a) o 10:08 Ile kosztuje 1 kg. każdego z wymienionych towarów ? jagody: 2zł. za 100gjagody ... zł za 4,20zł za 200g...zł za 370zł za 1 t....zł za 7,50 zł za 25 dag....zł za 1 3,40 zł za 10dag...zł za 1 400zł za 1 t....zł za 1 0,55zł za10g...zł za 1 waniliowy 0,85zł za 10g...zł za 1 kg. Odpowiedzi Homen odpowiedział(a) o 10:12 1 kg - 1000 g, więc:jagody - 2x10 = 20 zł/kgmasło 4,2x5 = 21 zł/kgwęgiel 370:1000 = 0,37 zł/kgszynka = 7,5x4 = 30 zł/kgpolędwica 3,4x10 = 34 zł/kgcement 400:1000 = 0,4 zł/kgkawa 0,55x100 = 55 zł/kgcukier waniliowy 0,85x100 = 85 zł/kg Uważasz, że znasz lepszą odpowiedź? lub
Ile kosztuje 1kg każdego z wymienionych towarów? wegiel 380zł za 1t ..zł za 1kg , jag… bilinski bilinski 07.11.2016
zapytał(a) o 14:45 Ile kosztuje 1 kg każdego z wymienionych towarów ? Pomóż.. ! Proszę też o obliczenia ! ( napisz jak to zrobiłeś. ! ♥ jagody, 2 zł za 100 g.... zł za 1 kg. węgiel 370 zł za 1 t.... zł za 1 kg. ... zł za 1 kgpolędwica, zł za 10 dagkawa, 0, 55 zł za 10 g.... zł za 1 kg. masło, 4, 20 zł za 200 g... zł za 1 7. 50 zł za 25 dag.... zł za 1 kg. cement 100 zł za 1 t ... zł za 1 waniliowy, 0, 85 zł za 10 g...zł za 1 kg... Również daję naj. Obiecuję. ♥ Proszę Was także o obliczenia. ! Pliss. Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2010-11-17 14:51:00 To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać 1 ocena Najlepsza odp: 100% Najlepsza odpowiedź EKSPERTAnia-23 odpowiedział(a) o 14:54: jagody, 2 zł za 100 g..2 * 10 = 20 zł za 1 370 zł za 1 : 1000 = 0,37 zł za 1 kg..3,40 * 10 = .34. zł za 1 kgpolędwica, zł za 10 dagkawa, 0, 55 zł za 10 * 100 = 55 zł za 1 4, 20 zł za 200 g4,20 * 5 = 21 zł za 1 7. 50 zł za 25 * 4 = 30 zł za 1 100 zł za 1 t100 : 1000 = 0,1zł za 1 waniliowy, 0, 85 zł za 10 g0,85 * 100 = 85 zł za 1 kg... Odpowiedzi jusia_28 odpowiedział(a) o 14:49 jagody- 20złwęgiel-37złpoledwica- 34,-kawa-55,-cement-40,-cukier waniliowy-8,50 Uważasz, że ktoś się myli? lub
.